تبلیغات
هشت بهشت - روش جدید ترمیم استخوان شکسته
هشت بهشت
اشتباهی که همه عمر پشیمانم از آن اعتمادی است که بر مردم عالم کردم
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


بسم الله الرحمن الرحیم
in the name of god
سلام بر همه بازدید کنندگان.
بهشت اول : شعر و مشاهیر ، بهشت دوم : طبیعت و تاریخ ، بهشت سوم : درباره ماشین ، بهشت چهارم : درباره خوراکی ها ، بهشت پنجم : حیوانات و شهرها ، بهشت ششم : اطلاعات پزشکی ، بهشت هفتم : علمی و تکنولوژی ، بهشت هشتم : آشپزی !

ایمیل من : sezavar.mahdiyar@gmail.com

مدیر وبلاگ : مهدیار
نویسندگان
نظرسنجی
این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟

روش جدید ترمیم استخوان شکسته


یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر برای درمان شکستگی‌های استخوانی مورد توجه قرار گرفته تزریق مواد ترمیم‌کننده بافت استخوانی است. این ماده ترمیم‌کننده که به محل مورد نظر تزریق می‌شود، می‌تواند به عنوان یک پرکننده، نقش درمانی داشته باشد.

روش جدید ترمیم استخوان شکسته

در حقیقت، این ماده زمینه ای برای رشد استخوان و تسریع فرآیند ترمیم است و از این رو در محل آسیب دیدگی به عنوان بستری حفاظتی برای بازسازی بافت های استخوانی آسیب دیده عمل می کند و می تواند جایگزین مناسبی برای عمل های جراحی یا حتی پیوند های استخوانی باشد که اغلب برای بیمار محدودیت هایی را ایجاد می کند.

از این مواد تزریقی به عنوان سیمان استخوانی هم نام برده می شود؛ چراکه این ماده هرگونه آسیب دیدگی استخوانی را که به ایجاد ترک یا حفره ای در بافت استخوان منجر شده باشد، به آسانی پر کرده و ترمیم می کند.

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به تولید کامپوزیت های نانوساختاری شده اند که نه تنها می تواند در ترمیم بافت های سخت استخوانی، بلکه در ترمیم بافت های نرم هم کاربرد داشته باشد.

با مهندس مهری سهرابی، مجری و پژوهشگر طرح نانوکامپوزیت های بیولوژیکی تزریقی درباره ویژگی های خمیر فوق تزریقی و کاربرد آن در حوزه درمان گفت وگویی انجام داده ایم.

این خمیر تزریقی از ترکیب چه موادی ساخته شده که می تواند در ترمیم هر دو بافت سخت و نرم کاربرد داشته باشد؟

ماده اصلی تشکیل دهنده این خمیر را شیشه های زیست فعال تشکیل می دهد که با مایعی از پلیمرهای طبیعی ترکیب شده و در نهایت خمیری را تشکیل می دهد که در حقیقت نوعی کامپوزیت است، اما به زبان ساده به این ماده خمیر گفته می شود.

آزمایش های انجام شده روی این ترکیب نشان داده است این ترکیب غیرسمی و زیست سازگار است و بنابراین هیچ خطری برای بدن به همراه ندارد و مهم تر از همه این که این خمیر قابلیت پیوند با بافت استخوان را دارد.

علاوه بر آن در این ماده هیچ گونه استحکام و سفتی ایجاد نمی شود که در روند تزریق آن به داخل بدن مشکل یا محدودیتی را ایجاد کند.

این خمیر در مقایسه با خمیرهای مشابهی که پیش از این ساخته شده بود، ماندگاری بیشتری دارد و می توان برای مدت زمان طولانی تری از آن استفاده کرد. چراکه تاریخ انقضایی به مفهوم واقعی ندارد.

محققان پژوهشگاه مواد و انرژی موفق به تولید کامپوزیت های نانوساختاری شده اند که نه تنها می تواند در ترمیم بافت های سخت استخوانی، بلکه در ترمیم بافت های نرم هم کاربرد داشته باشد

از ویژگی قابلیت تزریق این خمیر به بافت نرم برای درمان چه بیمار ی هایی می توان استفاده کرد؟

برای مثال، درمان بیماری بازگشت ادراری در کودکان از جمله بیماری هایی است که با تزریق این ماده در بافت نرم کلیه قابل درمان است.

در این گروه از کودکان به علت گشادشدن حالب ـ یا همان مجرایی که کلیه را به مثانه متصل می کند ـ بخشی از ادرار از داخل مثانه به کلیه برمی گردد و دفع ادرار به درستی انجام نمی شود که زمینه ساز ابتلا به عفونت های ادراری است.

با تزریق این خمیر در حالب کودک، این مجرا تنگ تر شده و مانع از بازگشت ادرار به کلیه می شود و به این ترتیب، این بیمار می تواند تحت درمان قرار گیرد. این خمیر از پایداری بالایی برخوردار است و مدت زمانی طولانی در کلیه باقی می ماند.

آیا برای تزریق این خمیر از سرنگ های خاصی استفاده می شود؟

این سرنگ ها یک سرنگ معمولی نیست، بلکه لوله هایی است به قطر 0.2 میلی متر که وارد بدن شده و خمیر را در محل مورد نظر تزریق می کند. یعنی بدون این که نیاز به عمل جراحی باشد می توان بیمار را تحت درمان قرار داد.

روش جدید ترمیم استخوان شکسته

ممکن است پس از مدتی بدن خمیر تزریقی را به عنوان یک جسم خارجی شناسایی کرده و آ ن را پس بزند؟

آنالیز این ماده تزریقی، کشت سلولی، آزمایش آن روی سگی که استخوان پای او شکسته بود و بررسی تصویر رادیولوژی از بافت استخوانی بدن حیوان پس از شش ماه نشان می دهد هیچ ضایعه ای در محل تزریق وجود ندارد و این ماده که ساختاری شبیه به آپاتیت دارد و در محیط شبیه بدن که قرار می گیرد هیچ مشکلی را ایجاد نمی کند.

مدتی پس از تزریق خمیر به داخل بدن روی سطح آن لایه ای از آپاتیت ایجاد می شود که نشان می دهد این خمیر قابلت پیوند با بافت استخوانی بدن را دارد؛ یعنی خود این ماده می تواند زمینه ای برای تشکیل بافت استخوان باشد و بدن آن را پس نمی زند.

به نظر شما می توان از این ماده برای درمان پوکی استخوان هم استفاده کرد؟

درباره پوکی استخوان تحقیقاتی را انجام نداده ایم. از آنجا که این ماده قابلیت پیوند با بافت استخوانی را دارد و می تواند محرک رشد استخوان باشد، شاید بتوان از آن برای درمان پوکی استخوان هم استفاده کرد که البته لازم است در این زمینه تحقیقات جامعی انجام شود.

از تزریق خمیر سیمانی تا درمان بیماری ها

به طور کلی از این روش می توان برای ترمیم نقایص استخوانی مانند ترک ها و شکستگی ها استفاده کرد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این خمیر که شاید بتوان گفت برای نخستین بار است در دنیا خمیری با این ویژگی ساخته می شود، این است که این خمیر را می توان به بافت نرم بدن هم تزریق کرد.

روش جدید ترمیم استخوان شکسته

پیش از این نیز از مواد تفلونی برای ترمیم بافت های نرم بدن استفاده می شد اما در بسیاری از موارد، تزریق مواد تفلونی به ایجاد مسمومیت در بدن فرد بیمار منجر می شد، اما این خمیر سیمانی بر خلاف مواد مشابه دیگر هیچ عارضه ای را برای بدن به همراه ندارد و مسمومیتی را هم ایجاد نمی کند. پس علاوه بر این که می توان این ماده را به بافت سخت بدن تزریق کرد، می توان برای ترمیم بافت های نرم هم از این ماده استفاده کرد. اما اساسا از این ماده برای ترمیم شکستگی ها و ترک ها در بافت استخوانی و ستون فقرات استفاده می شود.

پس از خارج کردن پیچ و پلاک های پلاتینی از بدن بیمار جای پیچ ها به شکل حفره هایی در بافت استخوانی باقی می ماند. در چنین مواردی می توان از این ماده تزریقی به عنوان پرکننده استفاده کرد.در شرایط طبیعی ترمیم حفره های ایجاد شده در بافت استخوانی مدت زمان بیشتری طول خواهد کشید، اما با تزریق این ماده در مدت زمانی کمتر از دو ماه، استخوان به طور کامل ترمیم می شود. در حقیقت، این ماده بافت استخوانی را به رشد تشویق کرده و به عنوان محرکی برای رشد استخوان در محل حفره ایجاد شده عمل می کند.

در عین حال، این ماده در محل تزریق شده براحتی جذب استخوان شده و هیچ عارضه ای را برای بدن ایجاد نمی کند. به عبارت دیگر، هیچ چیز زائد یا اضافی در آن محل باقی نمی ماند که بخواهد برای بیمار مشکلی را ایجاد کند. گاهی به علت نقایصی که در ستون فقرات ایجاد می شود بیمار باید بناچار تحت عمل جراحی باز قرارگیرد که اغلب برای او دردسرساز می شود، اما با استفاده از سرنگ های اختصاصی که برای تزریق این خمیر در نظر گرفته شده است بیمار نیاز به عمل جراحی باز ندارد.


نوع مطلب : در مورد بیماریها و اطلاعات پزشکی، 
برچسب ها : ترمیم استخوان جدید،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1392
پنجشنبه سی و یکم فروردینماه سال 1396 ساعت 04 و 43 دقیقه و 23 ثانیه
What a data of un-ambiguity and preserveness of precious know-how concerning unexpected
feelings.
سه شنبه پانزدهم مردادماه سال 1392 ساعت 22 و 53 دقیقه و 25 ثانیه
سلام دوست خوبم....
رسیدن بخیر....
قالب نو مبارک....
طاعاتتون قبول...
بسیار مطالبتون عالیست ممنون و سپاس
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1392 ساعت 14 و 58 دقیقه و 52 ثانیه
این مطلب از وبلاگت رو خوندم. حیف نیست وبلاگ به این خوبی بازدیدش کمه ؟
یه راه آسون واسه بالا بردن بازدید بهت میگم . هم رایگانه هم راحت . فقط کافیه لینک وبلاگت رو توی سایت لینک 118 لینک کنی. الان همه وبلاگاشون رو توی این سایت لینک می کنند.

امتحان کن!!

www.link118.com
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1392 ساعت 14 و 13 دقیقه و 19 ثانیه
سلام دوست من وای واقعا از بعضی مطالبت لذت بردم خیلی خوب بود میای با من تبادل لینک کنی ؟دوست دارم با وبلاگت تبادل لینک کنم و آدرس وبلاگت را داشته باشم بازم بتونم بهت سر بزنم.
یکشنبه سیزدهم مردادماه سال 1392 ساعت 13 و 56 دقیقه و 37 ثانیه
سلام دوست من
وبلاگ جالبی دارید. برای شما آرزوی موفقیت دارم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ساعت فلش مذهبی
مترجم سایت به زبان های مختلف
تماس با ما
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
 سوره قرآن حدیث موضوعی دانشنامه عاشورا آیه قرآن تصادفی
در زندگی هر یك از ما گاهی بر سر دو راهی قرار می گیریم و بعد از مشورت با دیگرانم و زدن تمامی درها اگر نتوانستیم راه خودمان را انتخاب كنیم به استخاره روی می اوریم و از خداوند طلب خیر میكنیم .

ابتدا نیت نمایید سپس روی استخاره بگیر کلیک فرمایید


Top Blog
مسابقه وبلاگ برتر ماهکد کج شدن تصاویر

 جشنواره وبلاگ های برتر